Alaska State Cross Country Championships - 2013-10-05
Bartlett High School, Anchorage, AK
1A-3A Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Daniel Serventi Grace 16:21.00 1
2 Austin Monzon ACS 16:37.00 2
3 Kaleb Korta Galena 16:38.00 --
4 Matthew Moore Seward 16:45.00 3
5 Pedro Ochoa Homer 16:59.00 4
6 Hans Karlberg Grace 17:00.00 5
7 Michael Todd ACS 17:03.00 6
8 Keaton Evans ACS 17:04.00 7
9 Ivan David Isaacs Grace 17:06.00 8
10 Nate Graves ACS 17:20.00 9
11 Micah Hilbish Skyview 17:23.00 --
12 Josh Laker Grace 17:24.00 10
13 Graysen Sorensen Grace 17:25.00 11
14 Daniel Tatarenko Delta Junction 17:27.00 --
15 David Wilcox Sitka 17:30.00 12
16 Josh Vantrease Homer 17:32.00 13
17 Christian Wheeles Grace 17:37.00 14
18 Michael Marshall Seward 17:37.00 15
19 Josiah Helkenn Delta Junction 17:40.00 --
20 Spencer Woods Kotzebue 17:44.00 16
21 Andrew Spencer Houston 17:45.00 --
22 Miles King Bristol Bay 17:46.00 --
23 Colin Baciocco Sitka 17:46.00 17
24 Josh Miller ACS 17:47.00 18
25 Luke McLaughlin Grace 17:49.00 19
26 Jordan Sondergaard Glennallen 17:53.00 --
27 Bryce Gerald Wrangell 17:53.00 20
28 Hunter Kratz Seward 17:55.00 21
29 Ross Enlow Unalaska 18:01.00 --
30 Jared Brant Homer 18:03.00 22
31 John Warren Delta Junction 18:05.00 --
32 Jo Bukowski Chevak 18:09.00 23
33 Pavel Hernandez Barrow 18:11.00 --
34 Hugo Kakinya Anaktuvuk Pass 18:12.00 --
35 Joseph Kohler New Stuyahok 18:12.00 --
36 Elijah Matchian Chevak 18:14.00 24
37 Brandon Beachy Homer 18:16.00 25
38 Jordan Zellhuber Sitka 18:19.00 26
39 Cole Johnson Mt. Edgecumbe 18:20.00 27
40 Robbie Marshall Wrangell 18:21.00 28
41 Lee Clark Newhalen 18:23.00 --
42 Brandon Moore Seward 18:23.00 29
43 Ian Ashenfelter Elim 18:32.00 --
44 Jeremiah Williams Yakutat 18:33.00 --
45 Greg Trail Nikolaevsk 18:40.00 --
46 Sam Rew Klawock 18:42.00 --
47 Keith Ivy Seward 18:43.00 30
48 August Kilcher Homer 18:46.00 31
49 Tucker Hagerman Petersburg 18:47.00 --
50 Dominique Foote Skagway 18:48.00 --
51 Jayden Wilson Unalakleet 18:48.00 --
52 Kobe Rivers Scammon Bay 18:52.00 --
53 Gary Eakin Kotzebue 18:52.00 32
54 Dakota Alward Homer 18:53.00 33
55 Jason Young Mt. Edgecumbe 18:57.00 34
56 Jorge Bautista Sitka 18:58.00 35
57 Adam King Bristol Bay 18:59.00 --
58 Kevin Goodwin Barrow 19:00.00 --
59 Alec Duncan Sitka 19:04.00 36
60 Tannen Berry Seward 19:05.00 37
61 James Smyth Hutchison 19:06.00 --
62 Nick Zweifel Seward 19:08.00 38
63 Nathan Ezell Eielson 19:09.00 39
64 John Chakuchin Nelson Island School 19:13.00 --
65 James Simeonoff Mt. Edgecumbe 19:15.00 40
66 Nathan Machacek ACS 19:15.00 41
67 Kelsey Trojan Craig 19:17.00 --
68 Dalton Harper Eielson 19:19.00 42
69 Isiah Beans St. Mary's 19:20.00 --
70 Dominic Richardson Anthoney Andrews 19:23.00 --
71 Andrew Walter Monroe Catholic 19:23.00 --
72 Terence Nose Akiachak 19:24.00 --
73 Manny Budke Hoonah 19:25.00 --
74 Joshua James Yakutat 19:25.00 --
75 Joe Apfelbeck Galena 19:26.00 --
76 Jonathon St. Andre Eielson 19:26.00 43
77 Wilson Hoogendorn Nome 19:26.00 --
78 Dray Pasitnak Akiachak 19:32.00 --
79 Nathan Stodick Eielson 19:34.00 44
80 Noah Smith Bristol Bay 19:36.00 --
81 Taylor Price Eielson 19:37.00 45
82 Sam Smith Kotzebue 19:40.00 46
83 Zeke Eakin Kotzebue 19:41.00 47
84 Junyor Erickson Nome 19:43.00 --
85 Isaac McElwee Galena 19:47.00 --
86 Mckade Sorensen Eielson 19:47.00 48
87 Andy Karmun Mt. Edgecumbe 19:50.00 49
88 Stephen Krepel Su Valley 19:51.00 50
89 Darren Shilts Wrangell 19:52.00 51
90 Luke Coverdell ACS 19:53.00 52
91 Ryan Brewer Eielson 19:55.00 53
92 Gavin Maslen Glennallen 19:59.00 --
92 Nicholas Sugar Tuntutuliak 19:59.00 --
94 Colin Olsen Su Valley 20:01.00 54
95 Thomas Bukowski Chevak 20:03.00 55
96 Trevor Thomas Barrow 20:06.00 --
97 Joey Inman Sitka 20:13.00 56
98 Trevor Schoening Sitka 20:15.00 57
99 Ben Phillips Kotzebue 20:18.00 58
100 Harry Baldwin Kotzebue 20:20.00 59
101 Jared Olin-Duncan Mt. Edgecumbe 20:20.00 60
102 Quincy Williamson Noorvik 20:24.00 --
103 Zelek McNeilly Galena 20:24.00 --
104 Nick Bouker Mt. Edgecumbe 20:29.00 61
105 Calvin Johnson Homer 20:36.00 62
106 Trevor Creed Mt. Edgecumbe 20:37.00 63
107 Dawson Miller Wrangell 20:45.00 64
108 Ryan Topkok James C. Isabell 21:02.00 --
109 Iverson Tulim Chevak 21:05.00 65
110 Aucha Johnson Unalakleet 21:06.00 --
111 Gus Nelson Kotzebue 21:20.00 66
112 Amos Comstock Wrangell 21:21.00 67
113 Tristan Bell Chevak 21:22.00 68
114 Jaden Ulroan Chevak 21:23.00 69
115 Dakota Schlosser Su Valley 21:54.00 70
116 Johann Timmers Su Valley 21:56.00 71
117 John Night Chevak 22:01.00 72
118 Mitchel Jurasek Su Valley 22:10.00 73
119 Sam Prysunka Wrangell 22:11.00 74
1A-3A Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Grace 35 1 5 8 10 11 14 19
Total Time: 1:25:16 Average: 17:03.20 1-5 Split: 1:04
2 ACS 42 2 6 7 9 18 41 52
Total Time: 1:25:51 Average: 17:10.20 1-5 Split: 1:10
3 Homer 95 4 13 22 25 31 33 62
Total Time: 1:29:36 Average: 17:55.20 1-5 Split: 1:47
4 Seward 98 3 15 21 29 30 37 38
Total Time: 1:29:23 Average: 17:52.60 1-5 Split: 1:58
5 Sitka 126 12 17 26 35 36 56 57
Total Time: 1:31:37 Average: 18:19.40 1-5 Split: 1:34
6 Kotzebue 199 16 32 46 47 58 59 66
Total Time: 1:36:15 Average: 19:15.00 1-5 Split: 2:34
7 Mt. Edgecumbe 210 27 34 40 49 60 61 63
Total Time: 1:36:42 Average: 19:20.40 1-5 Split: 2:00
8 Eielson 213 39 42 43 44 45 48 53
Total Time: 1:37:05 Average: 19:25.00 1-5 Split: 28
9 Wrangell 230 20 28 51 64 67 74 -
Total Time: 1:38:12 Average: 19:38.40 1-5 Split: 3:28
10 Chevak 235 23 24 55 65 68 69 72
Total Time: 1:38:53 Average: 19:46.60 1-5 Split: 3:13
11 Su Valley 318 50 54 70 71 73 - -
Total Time: 1:45:52 Average: 21:10.40 1-5 Split: 2:19